Predaj na Amazone s programom  FBA – Ako to funguje?  

Amazon
Amazon

Predávať do celého sveta bez zbytočných starostí znie až nereálne, všakže? S predajom cez Amazon to však možné je. Predávanie prostredníctvom programu Fullfilment by Amazon (FBA) je čoraz populárnejšie medzi podnikateľmi, ktorí chcú expandovať do rôznych kútov sveta s minimálnymi nákladmi. Prináša to množstvo výhod, ktoré privíta každý predávajúci.

Podľa spoločnosti Amazon ich program FBA funguje takto:

Vy predávate, my dodávame. Amazon má jednu z najpokrokovejších predajných sietí na svete. S Fulfillment by Amazon ukladáte svoje výrobky do skladov Amazonu a my ich vyzdvihneme, zabalíme, odošleme a zároveň poskytneme zákaznícky servis. FBA vám môže pomôcť pri rozširovaní vášho podnikania a oslovovaní ďalších zákazníkov.

 

Odosielanie produktov a zákaznícky servis

Pre každého obchodníka, či už s vysokým alebo nízkym objemom predaja, môže odosielanie predaných produktov a následný zákaznícky servis pridávať vrásky na tvári. Ak podnikáte v rámci jednej krajiny, tieto úkony nie sú až také zložité. Čo však v prípade, keď chcete odosielať produkty do celého sveta? Ak sa sklad tovaru nachádza v krajine, ktorá je vzdialená niekoľko stoviek kilometrov od koncového zákazníka, je vysoká pravdepodobnosť, že to ovplyvní celkové nákupné správanie jednotlivca. Ovplyvnia to faktory ako dĺžka doručenia tovaru, výška poštovného, či zdĺhavá reklamácia v prípade poškodenia tovaru.

V prípade, že sa rozhodnete predávať prostredníctvom Amazonu, máte na výber z dvoch programov: Fulfillment by Amazon (FBA) alebo Fulfillment by Merchant (FBM), s ktorým budete naďalej predávať produkty priamo zo svojho skladu. Pri výbere programu FBA sa vám výrazne znížia náklady na prepravu predaných výrobkov. Odosielanie veľkej zásielky do skladov Amazonu predstavuje nižšie náklady na jeden kus výrobku než v prípade, kedy by ste odosielali produkty osobitne každému koncovému zákazníkovi. Z toho vyplýva, že predaj prostredníctvom programu FBA vám nie len zníži celkové náklady na dopravu, ale sa aj postará o skladovanie tovaru a jeho následné odosielanie zákazníkom. Taktiež zastreší celkový zákaznícky servis vrátanie komunikácie so zákazníkmi a prípadné reklamácie.

 

Bez limitov

Ďalšou výhodou predaja s programom FBA je to, že Amazon vám nezadá maximálny ani minimálny počet kusov tovaru, ktorý na ich sklade môžete skladovať. Týmto si zanechávate voľnosť pri rozhodovaní, koľko ktorých produktov chcete na jednotlivých trhoch predávať. Odporúčame ale začať pomaly, nakoľko si Amazon účtuje poplatok za dlhodobé skladovanie tovarov. Položky ponechané v sklade dlhšie ako šesť mesiacov podliehajú dlhodobému poplatku. Ak máte výrobky s veľmi nízkym dopytom, musíte tento poplatok zahrnúť do analýzy nákladov a výnosov.

 

Amazon Prime

Predplatné služby Amazon Prime za 12,99€ mesačne prináša so sebou nespočetné množstvo výhod, vrátane garancie dodania tovaru do 24 hodín na niekoľko miliónov produktov. Túto službu je možné využiť v rámci Ameriky a piatich európskych štátov, v ktorých sa nachádzajú sklady Amazonu. Amazon Prime má celosvetovo predplatený viac než milión používateľov a je dosvedčené, že títo zákazníci minú na Amazone až 4,6-krát viac, než bežní užívatelia. Taktiež je 96% šanca, že keď potrebujú zakúpiť nový tovar, urobia to práve prostredníctvom Amazonu. Predávanie produktov cez Amazon Prime je teda umožnené len tým predajcom, ktorí využívajú program FBA a teda ich produkty sú priamo naskladnené v Amazone. https://www.selleractive.com/e-commerce-blog/how-to-get-on-prime-fba-vs-sfp

 

Zvýšené poplatky na predané produkty

Každý tovar, ktorý je predaný prostredníctvom Amazonu, prinesie určité percento zisku priamo Amazonu. Pri programe FBA je toto percento vyššie, nakoľko Amazonu narastajú náklady na skladovanie a dodávanie tovaru koncovým zákazníkom.

Týchto poplatkov sa avšak netreba báť. Je potrebné zohľadniť ktoré náklady sa vám s využitím FBA znížia, nakoľko vlastné skladovanie tovaru a jeho následné odosielanie so sebou prináša množstvo výdavkov.

Je teda potrebné sa rozhodnúť, ktorá forma predaja je pre vás výhodnejšia – predaj cez Amazon s programom FBA alebo FBM?

 

Visitero odborníci pre predaj na Amazone vám s týmto rozhodnutím radi pomôžu. Preto neváhajte a kontaktujte nás.

 

Autorom blogu je

Určite nevynechaj ani tieto novinky

Napíšte nám

Rád vám poradím

Filip Znamenak

Project Manager

Centrála Žilina

Visitero, s.r.o.
Na bráne 8665/4 (budova Crystal Palace)
010 01 Žilina

Pobočka Prievidza

Bojnická cesta 24
971 01 Prievidza

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Naše certifikáty

Copyright © Visitero.sk