Tretinu webstránok poháňa WordPress. Prečo je tak populárny?

Wordpress
Wordpress

WordPress, jednoduchá slovná hračka, za ktorou sa skrýva najpopulárnejší CMS systém sveta. Či už je vašim cieľom dokonalá firemná stránka, osobný blog, či plnohodnotný eshop WordPress je vám plne k dispozícii. Neveríte? Prečítajte si 5 dôvodov obľúbenosti tohto internetového fenoménu.

Poznámka: Ak ste už teraz na úvod v úplnej hmle, skratka CMS znamená: Content Management System  čiže softvér, pomocou ktorého je možné vytvárať, upravovať, organizovať či publikovať obsah webových stránok.

Niekoľko faktov o WordPresse:

Toľko k zaujímavým faktom na úvod, poďme ale od čísel k odpovedi na otázku „prečo?“

Prečo firmy, obchody, a veľké médiá dôverujú editoru webov, ktorý je tvorený komunitou nadšencov a hlavne je ZADARMO?

Tu je niekoľko dôvodov.

1.   WordPress je otvorená a bezplatná platforma pre všetkých

 

Úplne najväčším lákadlom WordPressu bola, je a bude jeho cena, je totiž úplne zadarmo.

Každý (áno aj vy) si ho môže zdarma stiahnuť na wordpress.com vo vlastnom jazyku. Kedykoľvek. Pokojne aj teraz hneď!

Ak sa trochu vyznáte v pojmoch doména, hosting či databáza nebude vám základná konfigurácia a počiatočné nastavenie robiť žiadny problém. Tí menej zdatní to zvládnu za pomoci voľne dostupných návodov.

Vynikajúca cena WordPressu vám ušetrí cenné náklady, ktoré následne použijete napríklad na úhradu služieb hostingových spoločností, u ktorých bude váš web „zavesený“. Tie už totiž platené sú. Je to pochopiteľné, prenajímate si od nich totiž svoje miesto na internete.

 

2.   Pomocou WordPressu si môžete vytvoriť akýkoľvek web podľa vlastných predstáv

 

Hľadáte riešenie na publikovanie svojich myšlienok vo forme blogu, začínate s priateľmi s novým biznisom alebo chcete vytvoriť ziskový eshop? Všetko toto a ešte omnoho viac hravo zvládnete s wordpressom, jeho témami a doplnkami -pluginmi.

Téma – vo webovej terminológií; šablóna ktorú môžete upravovať podľa vlastných potrieb a navrhnúť si jej design ako sa vám páči

Plugin – softvér, ktorý dodáva WordPressu chýbajúce funkcie a benefity podľa špecifických potrieb. Medzi WordPress komunitou platí pravidlo „na všetko nájdeš plugin“

Na webe nájdete stovky tém a 10 tisíce pluginov pre WordPress vytvorených developermi. Stačí si vybrať tému podľa svojho gusta, inštalovať potrebné pluginy a začať skladať.

Mnoho tém s vybraným zameraním (blog, portfolio, e-commerce…) je ponúkaných úplne zadarmo. Robustnejšie témy, plné funkcií už stoja nejaké peniaze, avšak ani pri tých drahších sa sumy zďaleka nepribližujú cenám „riešení na mieru“. Za svoje peniaze získate tému, ktorá je nielen pekná ale aj funkčná a flexibilná a ako bonus vám budú vývojári plne k dispozícii pri riešení problémov.

3.   WordPress je jednoduchý

 

WordPress patrí medzi takzvané WYSIWYG editori a teda „to čo vidíš je to čo dostaneš“.

WYSIWYG – „What you see is what you get“

To čo vo WordPress editore na pozadí upravujete presne odpovedá tomu, čo uvidia aj vaši zákazníci na strane „front-endu“. Dá sa teda prirovnať k Microsoftu Word. Text môžete vyznačiť tučným písmom, verzálkami alebo pridať linkovanie na iný web bez znalosti skriptovacieho jazyka HTML.

Tretinu webstránok poháňa WordPress. Prečo je tak populárny?

Pre zdatnejších používateľov ponúka WordPress aj možnosť prepnúť sa do textového editora, ktorý umožňuje editáciu na úrovni spomínaného HTML kódu.

4.   Tvorba webu bez znalosti kódovania

 

Jednou z najväčších devíz WordPressu je to, že na prácu s ním nie je potrebná žiadna znalosť programovania. Tvorba webu tak pripomína stavebnicu lego.

Nepotrebujete mať žiadnu znalosť HTML, CSS, PHP či JavaScriptu (jazyky ktorými je WordPress poháňaný). Všetky základné nastavenia ako je zmena typu písma, veľkosť hlavného loga a pod. sa vykonávajú priamo v užívateľskom rozhraní WordPressu.

Rovnako tu nájdete aj prácu s témami, pluginmy, widgetmi a všetkými komponentami z ktorých sa web skladá.

Užívateľské rozhranie WordPressu je jednouché, intuitívne a vytvorené tak aby s ním mohli pracovať všetci. Stačí sa naučiť používať niekoľko základných nástrojov a medzi vami a vašim novým webom nestojí nič v ceste.

 

5.   WordPress má podporu

 

WordPress má za sebou obrovskú komunitu ľudí po celom svete. Využite preto širokú ponuku e-kníh, online kurzov či voľne dostupných videí na samo vzdelávanie a staňte sa WordPress guru z pohodlia vášho gauča.

Ak preferujete diskusné fóra, oficiálne stránky WordPressu poskytujú zdarma podporu pre širokú verejnosť. Rovnako užitočný môže byť aj wpbeginner.com kde nájdu rady, tipy a triky všetci od nováčikov až pod skúsených web developerov.

Ak ste narazili na problém s ktorým si neviete rady, niekto pred vami ho už pravdepodobne rozlúskol a preto jeho riešenie jednoducho dohľadáte alebo naň už existuje plugin. WordPress ponúka nekonečné možnosti a splní aj tie vaše predstavy o dokonalej webstránke.

 

My vo Visitere taktiež milujeme WordPress. Tvoríme web stránky pre najrôznejších klientov a radi pomôžeme aj Vám! Koniec koncov, aj tento web hrdo poháňa WordPress 😉

 

 

Autorom blogu je

Určite nevynechaj ani tieto novinky

Napíšte nám

Rád vám poradím

Filip Znamenak

Project Manager

Centrála Žilina

Visitero, s.r.o.
Na bráne 8665/4 (budova Crystal Palace)
010 01 Žilina

Pobočka Prievidza

Bojnická cesta 24
971 01 Prievidza

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Naše certifikáty

Copyright © Visitero.sk